تبلیغات
روشنگر جبهه فرهنگی من مسجد جامع مسلم ابن عقیل(ع) مجموعه بزرگ مسلمیه - مسجد خیّرساز مسلم‌ابن‌عقیل در قزوین/ تکمیل درمانگاه تا سال آینده/ فرهنگ نیکوکاری در مساجد تقویت شود
 
روشنگر جبهه فرهنگی من مسجد جامع مسلم ابن عقیل(ع) مجموعه بزرگ مسلمیه
مذهبی سیاسی اجتماعی
درباره وبلاگ


بعنوان فردی از جامعه و جا مانده از قافله شهدا در حد توان خود در سنگر مسجد خادم فرهنگی خدمتگذارم خدا کند شرمنده دوستان شهیدم نباشم

مدیر وبلاگ : علیرضا دولتی لیاولی

فارس گزارش می‌دهد

مسجد خیّرساز مسلم‌ابن‌عقیل در قزوین/ تکمیل درمانگاه تا سال آینده/ فرهنگ نیکوکاری در مساجد تقویت شود

خبرگزاری فارس: مسجد خیّرساز مسلم‌ابن‌عقیل در قزوین/ تکمیل درمانگاه تا سال آینده/ فرهنگ نیکوکاری در مساجد تقویت شود

فارس از مسلم‌ابن‌عقیل، مسجدی خیرساز با ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و ... گزارش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، مساجد از زمان صدر اسلام همیشه و در تمام زمان‌ها محور و پایگاه ترویج معارف اسلامی بوده و این رسالت مسجد همچنان در جامعه ادامه دارد به طوری که امروز با پیشرفت تکنولوژی مساجد جایگاه سنتی خود را از دست نداده است.

مساجد در بسیاری از مناسبت‌ها، مراسم‌ها و برنامه‌ها پناهگاه مردم جامعه است و موجب پویایی، نشاط و تقویت روحیه معنوی مردم جامعه می‌شود.

در دوران پیروزی انقلاب اسلامی مساجد نقش بسزایی ایفا می‌کرد چراکه در این دوران ابزارآلات و شیوه‌های اطلاع‌رسانی گسترده وجود نداشته است و مساجد یکی از مکانی سنتی برای تبلیغ و منسجم کردن گروه‌های مختلف مردم بوده که در همین زمینه باید مساجد حفظ و دچار لطمه نشود.

دشمنان تلاش می‌کنند با ایجاد اختلاف و تفرقه وحدت و انسجام حاکم در مسجد و همچنین وحدت بین گروه‌هایی که در پیدایش و پویایی مسجد نقش ایفا می‌کنند به اهداف و توطئه‌های خود دست یابند،‌ در این راه مقوله اختلاف‌افکنی دشمنان در مساجد برای رسیدن به اهداف شوم خود ملموس است.

در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر تأثیرگذاری در راستای تحقق آرمان، اهداف و ارزش‌های انقلاب اسلامی مسجد بوده که نباید در آن اختلاف‌‌افکنی ایجاد شود و همه باید در این راستا همکاری و همراهی داشته باشند تا مسجد به قطب فرهنگی و مانع از نفوذ دشمن تبدیل شود.

* وجود بیش از یک هزار مسجد در قزوین

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته یک هزار و 300 مسجد در این استان وجود دارد که از این تعداد 125 مسجد در داخل شهر قزوین و مابقی هم از مساجد روستایی است.

حجت‌الاسلام عباس اوتارخانی ادامه داد: تمام مساجد شهر قزوین فعال بوده و ضمن برگزاری نمازهای یومیه اقدامات و برنامه‌های متعدد در زمینه‌های مختلف در مساجد شهر قزوین برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته اقامه نماز صبح در نصف مساجد شهر قزوین برگزار می‌شود چراکه تعداد نمازگزاران برای اقامه نماز صبح اندک است و همچنین در منطقه‌ای از شهر چند مسجد وجود دارد و نماز صبح تنها در یکی از آن مساجد برگزار نمی‌شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین با اشاره به برنامه‌های مختلف برای جذب جوانان به مساجد مطرح کرد: با توجه به وجود پایگاه مقاومت بسیج، کانون فرهنگی مساجد و گروه‌های فعال در مساجد، برنامه‌های متنوع و مختلف با هدف جذب جوانان و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در آنان برگزار می‌شود.

اوتارخانی یادآور شد: از برنامه‌های انجام شده در مساجد می‌توان به برگزاری برنامه‌های علمی، قرآنی، آموزشی و فرهنگی در مساجد اشاره کرد و همچنین با فرارسیدن هفته بسیج دانش‌آموزی و روز دانش‌آموز برنامه‌های مختلف برای جذب نوجوانان و جوانان در آنان برگزار می‌شود.

* لزوم مقابله با تهاجم فرهنگی در راستای تقویت نظام

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: اقدامات انجام شده در مجموعه کانون‌های فرهنگی مساجد در قالب فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و قرآنی بوده که این فعالیت‌ها براساس تفاهم‌نامه بر اصول مسجدمحوری، تربیت‌محوری و جوان‌گرایی است که در کانون‌های فرهنگی مساجد هر کدام از این اصول دارای زیر مجموعه است.

حجت‌الاسلام علی رمضانی افزود: سیاست راهبردی در مجموعه کانون فرهنگی مساجد اعتلای فرهنگ عمومی و دینی و دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده و همچنین مقاوم‌سازی فرهنگی، مقابله با تهاجم فرهنگی در راستای تقویت نظام جمهوری اسلامی است.

وی اضافه کرد: تحقق عدالت فرهنگی، استفاده از ظرفیت‌های علم و فناوری و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی با هدف فرهنگ‌سازی و رونق‌بخشی به آن در دستور کار قرار دارد.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین مطرح کرد: بر اساس همین اقدامات فعالیت‌های کانون فرهنگی مساجد بر چند محور است که توسعه آنان در مجموعه شهری و روستایی یکی از اقدامات بوده و تلاش می‌شود تحقق یابد.

رمضانی عنوان کرد: اقدامات فرهنگی، هنری، کتابخانه‌ها، آموزشی، پژوهشی و قرآنی در کانون فرهنگی مساجد انجام شده و همچنین در واحد خواهران و مناطق روستایی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام می‌شود.

این مسؤول یادآور شد: توسعه امر فرهنگ در مساجد بسیار گسترده بوده و تنوع فراوانی دارد و برای مناسبت‌ها در مساجد برنامه‌ریزی شده و متناسب با آن عمل می‌شود که برنامه‌های اعتکاف، روز جهانی مساجد، دهه کرامت، برگزاری نشست‌های مختلف، جشنواره دختران من و اوقات فراغت از جمله‌ها این برنامه‌ها است.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین بیان کرد: در واحد خواهران تعداد 180 کانون فرهنگی مساجد راه‌اندازی شده که یکی از برنامه‌های این برگزاری نشست‌های سبک زندگی اسلامی با هدف اصلاح سبک و روش زندگی اسلامی و دینی است.

رمضانی افزود: برگزاری طرح قرآنی 1450، طرح تفسیر کوتاه قرآن، حمایت خانه‌های نور و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مدیران کانون فرهنگی مساجد از فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه قرآنی در مساجد است.

وی اضافه کرد: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در 6 ماه نخست سال جاری اعتبار 120 میلیون تومان به کانون‌های فرهنگی مساجد استان قزوین پرداخت شده و همچنین اعتبار 30 میلیون تومانی در قالب تهیه تجهیزات برای این کانون‌ها اختصاص یافته است.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده در کانون فرهنگی هنری مساجد عنوان کرد: برنامه هفته کتاب و کتابخوانی، جشنواره قرآنی، تدبر در قرآن، گلبرگ زندگی در قالب سبک صحیح زندگی اسلامی و دینی و حمایت از طرح‌های مشکات با موضوع خانواده از برنامه‌های پیش‌بینی شده در کانون است که این برنامه‌ها در قالب بخش‌های آموزشی، فرهنگی و دینی توزیع می‌شود.

رمضانی عنوان کرد: سیاست کانون فرهنگی مساجد جذب جوانان و اصلاح رفتار نادرست آن‌ها است که در این مسیر ایجاد فضای همدلی در مسجد، انجام اقدامات برای کسب رضایت خداوند نقش بسزایی در جذب جوانان به مسجد دارد.

وی اضافه کرد: در مساجد برنامه‌های متعدد و مختلف باید با هدف رسیدن به مسجد تراز انقلابی و اسلامی برگزار شود و مسجد از برنامه‌های سیاسی، دینی، فرهنگی و اجتماعی غنی باشد.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با بیان اینکه 320 کانون فرهنگی در مساجد این استان وجود دارد، ادامه داد: مساجد استعداد و ظرفیت گسترده برای اجرای برنامه‌ها را دارد و باید تلاش شود ضمن برگزاری نشست‌های بصیرتی و دینی تمام برنامه‌ها به صورت متمرکز در مساجد برگزار شود.

* پیش‌بینی و طراحی برنامه‌ها برای سنین مختلف در مساجد

امام جماعت مسجد و رئیس هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: مسجد مسلم‌ابن‌عقیل واقع در شهرک مینودر یکی از مساجد پویا، فعال، بانشاط و سرزنده است و لطف خداوند شامل حال ما شده که باید قدردان نعمت‌های خداوند باشیم.

حجت‌الاسلام غلامحسن شهسواری افزود: با محدودیت در تخصیص بودجه و اعتبارات در مدت دو سال مسجد مسلم‌ابن‌عقیل به وسعت و عظمت رسیده که این اقدام مدیون لطف خداوند، ائمه اطهار(ع)، همت تمام مردم منطقه، تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر اعضای هیأت امناء این مسجد است.

وی با بیان اینکه احداث و تکمیل مسجد مسلم‌ابن‌عقیل پیشرفت قابل قبولی داشته است، بیان کرد: این مسجد در بازدید مسؤولان و اعضای شورای شهر قزوین مورد توجه و قدردانی قرار گرفته چراکه مسجد مسلم‌ابن‌عقیل با وسعت زیاد در زمان محدود ساخته و تکمیل شده است.

رئیس هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین گفت: این مسجد از نگاه سخت‌افزاری احداث و تکمیل شده است؛ به طوری که زمینه سخت‌افزاری و فیزیکی مسجد که مورد نیاز منطقه و شهرک مینودر بوده، آماده شده است.

شهسواری افزود: باید برای قسمت نرم‌افزاری مجموعه مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین برنامه‌های متعدد در زمینه‌های مختلف پیش‌بینی و طراحی شود تا افراد بتوانند از برنامه‌های مختلف در این مسجد بهره‌مند شوند.

وی تشریح کرد: این برنامه‌ها باید برای سنین مختلف و تمام علایق‌، سلایق و گروه‌های سنی پیش‌بینی و طراحی شود تا مورد استفاده قرار گیرد.

امام جماعت مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین ادامه داد: تمام مناسبت‌ها، مراسم‌های استانی و ملی در قالب برنامه‌های فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و سیاسی در این مسجد برگزار می‌شود و از همه مردم برای حضور در این مراسم‌ها دعوت می‌شود.

شهسواری بیان کرد: مسجد مسلم‌ابن‌عقیل یکی از مساجد و سنگرهای پشتیبان ولایت فقیه و از مساجد محوری استان قزوین است که از ویژگی‌های اصلی این مسجد می‌توان به پویا بودن، با نشاط و سرزنده بودن نمازگزاران آن اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در مسجد مسلم‌ابن‌عقیل گروه‌های سنی مختلف برای حضور در نماز جماعت شرکت می‌کنند و با اعتماد به نوجوانان و جوانان، به آن‌ها مسؤولیت داده می‌شود که این امر موجب تشویق و ترغیب جوانان دیگر برای حضور در مسجد و انجام فعالیت‌های مختلف می‌شود.

رئیس هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین با بیان اینکه در این مسجد کلاس‌های تابستانی برای رده‌های سنی مختلف با بهره‌مندی از مربی و مدرس در رشته‌های ورزشی، علمی و فرهنگی برگزار می‌شود، عنوان کرد: از نوجوانان و جوانان برای حضور در کلاس‌های آموزشی استقبال می‌شود.

* مسجد مسلم‌ابن‌عقیل به مسجد جوان‌پسند تبدیل شود

مسؤول امور فرهنگی و هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: این مسجد به عنوان یک قطب فرهنگی با هدف انجام فعالیت‌های فرهنگی احداث شد و نخستین اقدام آن برای جذب نوجوانان و جوانان تشکیل پایگاه مقاومت بسیج مسلم‌ابن‌عقیل بوده است.

علیرضا دولتی اضافه کرد: با تشکیل و افتتاح پایگاه مقاومت بسیج 400 نوجوان و جوان بسیجی در پایگاه جذب شده که تلاش می‌شود با جذب بیشتر نوجوانان و جوانان مسجد مسلم‌ابن‌عقیل به مسجد جوان‌پسند تبدیل شود.

وی یادآور شد: برنامه‌های مسجد مسلم‌ابن‌عقیل یک روز و یک ماه نبوده بلکه چشم‌انداز پنج ساله دارد و اقدامات و برنامه‌های فرهنگی آن به صورت بنیادی طراحی و پیش‌بینی می‌شود.

مسؤول امور فرهنگی و هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل عنوان کرد: یکی از اقدامات این مسجد برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کودکان در کلاس‌های مهدکودک مسجد است که کلاس‌ها با هدف آموزش کودکان و ایجاد فضای توأم با سکوت در مسجد برگزار می‌شود که تاکنون تعداد 200 نوع اسباب‌بازی بین کودکان توزیع شده است.

دولتی بیان کرد: در راستای کمک به نیازمندان در مسجد مسلم‌ابن‌عقیل مؤسسه نیکوکاری افتتاح و ثبت شده که به نیازمندان ضمن شناسایی به صورت ماهانه کمک می‌شود و تلاش شده این اقدام به عنوان یک فرهنگ در مساجد تقویت و توسعه یابد.

وی مطرح کرد: با توجه به اینکه حضور افراد در مساجد بدون افزایش بصیرت بی‌فایده بوده در همین راستا برنامه‌های سیاسی در قالب بصیرت افزایی و گسترش بینش سیاسی برگزار می‌شود.

مسؤول امور فرهنگی و هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل اضافه کرد: همچنین کلاس‌های سبک زندگی اسلامی، رفع اختلافات خانوادگی و بصیرت‌افزایی در این مسجد برگزار می‌شود.

* احداث مسجد خیّرساز مسلم‌ابن‌عقیل با اعتبار بیش از 3 میلیارد تومان

عضو هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: مسجد خیّرساز مسلم‌ابن‌عقیل با اعتبار 3 میلیارد و 800 میلیون تومان احداث شده است که این اعتبار از خیریه بوده و در حدود 500 میلیون تومان از کل اعتبار از سوی مردم و مسؤولان دریافت شده است.

عنایت‌الله کلهر افزود: مساحت این مسجد همراه با درمانگاه 7 هزار متر است که فضای خارجی مسجد در دو ماه آینده افتتاح و تکمیل می‌شود.

وی یادآور شد: در راستای ارائه خدمات درمانگاه مسجد مسلم‌ابن‌عقیل که دارای سه طبقه است در حال ساخت بوده و 70 درصد درمانگاه هم ساخته شده است.

عضو هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین ادامه داد: ساخت 30 درصد درمانگاه این مسجد باقی مانده است که تا سال آینده تکمیل و افتتاح می‌شود.

کلهر مطرح کرد: درمانگاه مسجد مسلم‌ابن‌عقیل به صورت خیریه بوده و دارای پزشکان عمومی، متخصص، دندانپزشکی زیر نظر علوم‌پزشکی استان قزوین است.

وی بیان کرد: در زیرزمین این مسجد سالن‌های چند منظوره فرهنگی، آموزشی و ورزشی آماده شده و همچنین سالن اجتماعات برای برگزاری مراسمات مسجد احداث می‌شود.

عضو هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین تصریح کرد: در این مسجد سالن‌هایی اختصاص یافته که ضمن برگزاری کلاس‌های آموزشی و فرهنگی و ورزشی مراسم جشن عروسی و ازدواج با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود.

کلهر تشریح کرد: مسجد مسلم‌ابن‌عقیل دارای 4 باب مغازه بوده که درآمد حاصل از مغازه‌ها در راستای هزینه‌های مسجد و فعالیت‌های فرهنگی آن استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مسجد کلاس‌های آموزش قرآن، کلاس‌های بصیرت‌افزایی، قرائت دعای توسل، دعای کمیل، دعای ندبه، مراسم سخنرانی و عزاداری ویژه جوانان در قالب هیأت جوانان برگزار می‌شود.

عضو هیأت امنای مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین گفت: این مسجد دارای خانه عالم، پایگاه مقاومت بسیج، مسکن خادم مسجد و مسکن مأمور تأسیسات است.

کلهر افزود: از مسؤولان فرهنگی، فرهنگیان و افرادی که در زمینه فرهنگی فعالیت دارند در راستای ارتقاء سطح فرهنگی مسجد دعوت می‌شود و با ارائه راهکارها و ایده‌های فرهنگی مطلوب در زمینه ارتقای سطح فرهنگی مسجد یاری و مشارکت کنند.

* برنامه‌های ساده، بی‌آلایش و سنتی در مسجد برگزار شود

بنابر این گزارش، مسجد مسلم‌ابن‌عقیل شهر قزوین با داشتن هیأت امنا، هیأت و پایگاه مقاومت بسیج ظرفیت برگزاری برنامه‌های متعدد را دارد و تلاش می‌شود برنامه‌های ساده، بی‌آلایش و سنتی در مسجد برگزار شود چراکه برگزاری این مراسم‌ها تأثیرگذاری بیشتری در جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان دارد.

*********************

گزارش از سمانه برخورداری

*********************نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 13 آبان 1395 07:28 ب.ظ
سلام نفسم خوبی . خوب به سایت منم سر بزنید خوب همه سایتها میرید در ضمن من یک گروه ساختم دختر و پسر جالبه بیایید خوش میگذره تو سایتمه بیایید منتظرتونم خوب نرید الکی سایتهای بی خود بیایید گروه مااااا
پنجشنبه 13 آبان 1395 09:48 ق.ظ
سلام بهترین خوبین؟!؟
وب زیبایی دارید،ایشالا که همیشه موفق باشید.
میشه ازتون خواهش کنم از وب منم دیدن کنید و با هم تبادل لینک داشته باشیم
ممنونم و منتظرتونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی